wtorek, 7 grudnia 2010

Praca zawodowa i możliwość opieki nad dzieckiem

Nie chciałabym rozpocząć pracy tuż po urlopie macierzyńskim, ale dopiero po roku. Czy mogę przygotować się jakoś do pracy w ciągu kolejnych miesięcy?

Podstawą dobrego, ponownego startu w życie zawodowe jest planowanie i organizacja. Już teraz możesz podjąć de­cyzję, ile godzin będziesz pracować i kto w tym czasie przejmie opiekę nad dzieckiem.
Dzięki dalszemu kształ­ceniu i utrzymywaniu regularnego kontaktu z kolegami z pracy i pracodawcą możesz podtrzymać umiejętności za­wodowe, aby szybko powrócić na swoje miejsce. Wtedy będziesz mogła stwierdzić, gdzie mogą się pojawić ewen­tualne kłopoty. Poważnym czynnikiem uspokajającym w przypadku nieprzewidzianych sytuacji może być plan awaryjny, któ­ry przygotujesz sobie podczas urlopu wychowawczego i będziesz go stosować.

Od jakiego wieku dziecka nie muszę mieć już wyrzutów sumienia, gdy oddaję dziecko „w obce ręce"?

Nie można udzielić ogólnej odpowiedzi na to pytanie. Musisz indywidualnie i odpowiedzialnie podjąć decyzję w tej kwestii - wyrzuty sumienia są złym doradcą. Peda­godzy wczesnodziecięcy są przekonani, że opieka obcej osoby nad dzieckiem poniżej szóstego miesiąca życia jest możliwa pod pewnymi warunkami i nie powoduje to nadmiernych stresów u dziecka. Dziecko powinno być wstanie nawiązać kontakt z obcymi ludźmi. W fazie przy­zwyczajania powinnaś mieć do dyspozycji wystarczają­co dużo czasu, aby dziecko mogło zbudować sobie po­czucie bezpieczeństwa i pewności. Rozpocznij od 2-3 godzin i przedłużaj czas opieki nad dzieckiem do 5 godzin. Opieka obcej osoby nie powinna jednak trwać dłużej.

> Jeśli przygotujesz się wcześniej na sytuacje nieprzewidziane, to później stres będzie znacznie mniejszy w przypadku poważnych kłopotów:

> Twoje dziecko jest chore i nie może iść do żłobi Jakie pojawią się możliwości (co najmniej dwie) jeśli nie możesz zostać w domu?

> Opiekunka jest chora (patrz wyżej)

> Jesteś chora i nie możesz wysłać dziecka z domu Kto może to za ciebie zrobić?

> Po drodze do domu miałaś wypadek samochodowy lub nie kursuje metro. Kto odbierze dziecko od opiekunki (lub ze żłobka)?

> Pod jakimi numerami telefonu można cię zawsze zastać, jeśli dziecko zachoruje u opiekunki (w żłobku)?

> Jakie numery telefonów są do dyspozycji, jeśli ty jesteś nieosiągalna?



> Jeśli opiekę nad dzieckiem musi w sytuacji awaryjnej przejąć osoba obca, miej przygotowane najważniejsze informacje na temat twojego dziecka (numer telefonu, pod którym można cię zostać, numer telefonu do pediatry, szpitala lub lekarza domowego, leki, które dziecko musi regularnie przyjmować, istniejące alergie, przyzwyczajenia dotyczące snu i inne nawyki dziecka itd.).

> Kontakt do osób prywatnych i firm, które pośredniczą w zatrudnianiu opiekunek na telefon


To, jak szybko kobieta po narodzinach dziecka powróci do swej dawnej pracy, zależy - zgodnie z badaniami In­stytutu Maxa Plancka ds. Badań Demograficznych - od po­ziomu jej wykształcenia. Kobiety bez wykształcenia i ko­biety z bardzo starannym wykształceniem zawodowym ponownie podejmują pracę bardzo szybko. Najmniej go­towe do szybkiego powrotu do pracy są matki wykonują­ce „klasyczne" kobiece zawody, takie jak urzędniczka ban­kowa czy pielęgniarka.

Jakie jest najlepsze miejsce opieki dla naszego dziecka?

Podczas wyboru najlepszego miejsca pobytu dziecka trze­ba wziąć pod uwagę następujące czynniki: wiek dziecka przy rozpoczęciu opieki nad nim, liczba godzin pozosta­wiania dziecka, miejsce (w domu czy poza domem), czy dziecko będzie samo czy w grupie, opieka sprawowana przez krewnych lub osoby obce, ustalenie godzin przy­prowadzania i odbierania, wiarygodność i stałość opieki. Unikaj długich dojazdów, twoje dziecko powinno znajdo­wać się pod opieką w pobliżu domu lub twojego miejsca pracy.

Opieka nad dzieckiem - jakie jest właściwe rozwiązanie?

W wielu krajach zachodnich rozpowszechniona jest forma opieki nad dzieckiem Au pair. Chętni do podjęcia tego typu pracy przybywają z zagranicy aby poznać język i kulturę danego kraju. W zamian za mieszkanie, wyżywienie, a często niewielką sumę pieniędzy zobowiązani są do opieki nad dzieckiem i pomocy w pracach domowych. Zalety: Au pair są dogodnym pod względem kosztów rozwiązaniem modelu opieki nad dzieckiem - mieszkają w tym samym domu, są niemal zawsze do dyspozycji, kiedy nagle musisz się z kimś spotkać i troszczą się o porządek w domu. Masz przy tym ogromny wpływ na rodzaj i sposób opieki nad dzieckiem, ponieważ to ty ustalasz warunki. Wady: mieszkasz we własnym domu z osobą obcą, której musisz poświęcić (prawie) tyle samo uwagi co własnemu dziecku - włączając w to tęsknotę za domem i problemy młodych ludzi. Doświadczenie au pair w działalności pedagogicznej i pielęgnacyjnej są zwykle bardzo mizerne. Gdy au pair i dziecko wzajemnie się nie rozumieją, mogą pojawić się problemy.

Żłobek domowy

Opiekunka zajmuje się matą grupką dzieci we własnym domu. Staje się dla dziecka ważną osobą i dlatego powinna mieć te same koncepcje wychowawcze co ty. Opiekunki znajdziesz poprzez ogłoszenia w gazetach, żłobkach, czasem w twojej przychodni rodzinnej, Internet i pocztę pantoflową. Musisz się liczyć z wydatkiem 500-600 PLN miesięcznie.

* Ta forma opieki nad dzieckiem w Polsce dopiero się rozpoczyna.

Zalety: Twoje dziecko ma stałą opiekę i może spędzać dzień w rodzinnej atmosferze z innymi dziećmi. Ma to szczególną wartość dla dzieci urodzonych jako pierwsze i jedynaków. Twoje dziecko uczy się zachowań społecznych w kontakcie z innymi dziećmi. Czas, który dziecko spędza u opiekunki, można dowolnie ustalać, czasem możliwe jest nawet przenocowanie, jeśli z przyczyn zawodowych jesteś poza domem. Wady: W razie choroby opiekunki pojawia się katastrofa, którą musisz szybko zażegnać. W gronie własnych i obcych dzieci może się pojawić zazdrość powodująca konflikty.

Niania

Opieka sprawowana przez nianię jest najbardziej zindywidualizowaną, ale najbardziej kosztowną metodą opieki nad dzieckiem. Stajesz się pracodawcą, musisz zadbać o podatki i ubezpieczenie, masz jednak tę przewagę, że możesz udzielić dokładnych wskazówek co do sposobu wychowania dziecka. Zalety: Niania przychodzi do twojego domu, czyli nie masz sztywnych godzin przyprowadzania i odbierania, a dziecko pozostaje w znajomym otoczeniu. Podział czasu jest swobodny, niania może w razie potrzeby przenocować u ciebie i towarzyszyć ci w podróży służbowej, jeśli np. jeszcze karmisz dziecko piersią. Wady: gdy niania jest chora, stajesz przed problemem gwałtownego znalezienia opieki. Zawsze miej w zapasie inne możliwości! Może także dojść do nagłego rozwiązania stosunku pracy mimo ustalonego wcześniej okresu wypowiedzenia. Ponieważ twoje dziecko nie ma możliwości zabawy z innymi dziećmi, musisz zapewniać mu spotkania i zaproszenia, aby nie dorastało tylko w otoczeniu dorosłych.

Moi rodzice i teściowie mieszkają zbyt daleko, aby włączyć się do opieki nad dzieckiem. Co mogę zrobić z moim chorymi maluchem, jeśli muszę iść do pracy?

Tobie i twojemu partnerowi przysługuje rocznie 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem. Uprawnieni do tego są wszy­scy rodzice z dziećmi w wieku poniżej 14 lat, a odpowied­nie zaświadczenie wystawia lekarz. Za każdy dzień otrzy­masz 80% swoich zarobków. Warunkiem jest opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne i zasiłek opiekuńczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz