wtorek, 7 grudnia 2010

Sytuacje powodujące stres

Aby to stwierdzić, wystarczy zdrowe dziecko ważyć raz w tygodniu tego samego dnia tygodnia i o tej samej po­rze. Jeśli będziesz sięgać po wagę za każdym razem przed i po karmieniu, będzie to dla niego ogromny stres. Zaufaj swojej intuicji.
 Sama szybko stwierdzisz, czy twoje dziec­ko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu.

> W pierwszych tygodniach ma 5-8 razy dziennie mo­kre pieluchy, poza tym raz dziennie oddaje stolec (u dzieci karmionych piersią zdarza się, że dobrze się miewają bez stolca, nawet przez cały tydzień, ponie­waż pokarm matki jest wyjątkowo dobrze wchłaniany).

> Skóra dziecka jest gładka i różowa.

> Stan ogólny dziecka nie budzi zastrzeżeń.

> U dzieci karmionych wyłącznie piersią położna może na podstawie wydalanego moczu i przez ważenie pie­luch określić ilość przyjętych płynów (to oznacza dla dziecka mniejszy stres niż ciągłe sprawdzanie wagi).

> Jeśli odciągasz mleko, nie powinnaś porównywać ilo­ści odciągniętego mleka z rzeczywistą ilością podczas karmienia - w czasie odciągania pojawia się mniejsza ilość mleka.

Podczas nagłych skoków rozwojowych (przeciętnie od siódmego do dziesiątego dnia życia oraz w czwartym do szóstego tygodniu życia i w trzecim miesiącu) dziecko nie cierpi głodu, po prostu zwiększył się nieco jego apetyt, a w wyniku częstszego przystawiania w ciągu krótkiego czasu produkcja mleka dostosowała się do potrzeb.

Czy cięcie cesarskie oznacza rezygnację O z karmienia piersią?

Także po cięciu cesarskim możesz karmić bez problemu. W korzystnym przypadku, mając znieczulenie zewnątrz-oponowe jesteś podczas porodu świadoma i możesz od razu przystawić dziecko. Jeśli to się nie uda, poproś part­nera, aby utrzymywał z dzieckiem kontakt cielesny, aż obu­dzisz się z narkozy. Nowoczesne środki do znieczulenia szybko się wchłaniają, dzięki czemu można od razu przy­stawić dziecko do piersi.

Jak mogę zredukować ilość mleka? Moje małe dziecko zawsze się krztusi, ponieważ  z piersi wypływa bardzo dużo mleka.

W porozumieniu z lekarzem lub położną wypij od czasu do czasu filiżankę herbatki szałwiowej. W żadnym wy­padku nie pij więcej niż jedną filiżankę dziennie. Efekt nie będzie natychmiastowy, ale pojawi się po kilku dniach.Przed karmieniem wyciśnij ręką nieco mleka z piersi. Ucisk się zmniejszy i mleko nie będzie wypływać natych­miast.W żadnym wypadku nie odciągaj mleka - chyba że chcesz wykarmić nim także inne dziecko. Kiedy mleko jest odciągane, szybko wytwarzana jest nowa porcja, a tego chcesz przecież uniknąć.
Wybierz taką pozycję do karmienia, aby dziecko nie leżało na wznak, tylko piło „z góry", czyli odchyl się gór­ną polową ciała do tyłu.

Rada

Jako środek homeopatyczny do redukcji ilości mleka nadaje się Phytolacca D2 (3-5 razy dziennie 3 granulki przez 3-5 dni). Rady mogą udzielić w tej kwestii położna i lekarz zajmujący się homeopatią. Bardzo korzystny jest także ciepły okład przy użyciu pieluchy jednorazowej, wypełnionej ciepłą wodą i owiniętej wokół piersi. Przyspiesza to wypływ pokarmu, nie powodując jego dalszej produkcji.

Przyczyny wzbraniania się dziecka przed karmieniem piersią

> Infekcje ucha, gardła, nosa, jamy ustnej.

> Ząbkowanie.

> Brak pokarmu u matki (np. w wyniku stosowania tabletek antykoncepcyjnych).

> Stres.

> Silny lub słaby odruch wytwarzania mleka.

> Zmieniony zapach matki (na przykład nowe perfumy).

> Zmieniony smak mleka (np. w wyniku zapalenia piersi, stosowania leków, menstruacji, spożywania określonych produktów spożywczych).

> Czasem może się zdarzyć, że w wyniku zbyt późnego przystawienia po porodzie trzeba na nowo pobudzić gotowość dziecka do ssania. Może się tak zdarzyć w wyniku stosowania smoczków, jednak nie jest to regułą.

 Co może pomóc?


> więcej picia;


> unikanie stresów;


> karmienie w wannie, w fotelu bujanym,


w samochodzie;


> karmienie przy przyćmionym świetle, w półśnie;


> wypróbowanie innej pozycji do karmienia;


> kontakt cielesny;


> spokój, spokój, spokój.


Moje piersi wydzielają mleko, zanim dziecko zostanie przystawione. Czy mogę temu zapobiec?

Aby zahamować wypływanie mleka, przyciśnij brodawkę sutkową płaską dłonią. Piersi zareagują także na inne bodźce niż ssanie dziecka. Mleko może zacząć wypływać, kiedy będziesz podniecona seksualnie - to całkiem nor­malne zjawisko.

 Moje dziecko ciągle zasypia przy piersi. Jak mogę je utrzymać w fazie czuwania?

Są dzieci, które męczą się podczas ssania i zapominają o jedzeniu, inne przesypiają głód. Jeśli zasypianie i prze­sypianie karmienia nie jest regułą, nie budź dziecka. W pierwszych tygodniach może się to zdarzyć, ale dziec­ko wkrótce da o sobie znać (wyjątkiem jest podwyższony poziom bilirubiny, czyli żółtaczka noworodków, wtedy dziecko potrzebuje dużo płynów i musi być w razie ko­nieczności budzone).

Jeśli jednak zasypianie stało się regułą, pomaga tylko obudzenie, aby zapewnić mu optymalny rozwój: Możesz dziecko obudzić w następujący sposób:

> zmiana pieluszek;

> przebranie;

> masaż okrężny stopek za pomocą kciuka;

> zmiana piersi kilka razy w ciągu karmienia, zawsze wtedy, kiedy dziecko zasypia;

> bliski kontakt fizyczny pomaga w utrzymywaniu dziec­ka w czuwaniu.

Jeśli to wszystko nie pomoże, posadź dziecko na kola­nach, twarzą w swoim kierunku. Następnie odchyl się po­woli tułowiem do tyłu aż główka powoli znajdzie się po­niżej linii poziomej. Potem podnieś dziecko powoli. Jeśli powtórzysz ćwiczenie kilka razy, dziecko szybciej się roz­budzi.
Jak mogę ratować moje brodawki sutkowe przed gryzieniem przez dziecko?

Dzieci mają naturalny impuls gryzienia, który oczywi­ście nie musi być realizowany przy twoich piersiach. Zdecydowanie odsuń dziecko, wsuwając ostrożnie swój mały palec pomiędzy usta dziecka i brodawkę piersio­wą. Zwracaj uwagę na prawidłowe przystawienie dziecka: jeśli broda dziecka jest wystarczająco oddalo­na od klatki piersiowej, dziecko nie ma szansy na gry­zienie. Pozwól mu wyładowywać odruch gryzienia na kółku gryzaczku.

 Czy wolno mi karmić dziecko, kiedy  jestem chora?

Możesz karmić piersią tak długo, dopóki nie przyjmu­jesz żadnych lekarstw, które mogłyby zaszkodzić dziec­ku, a ty nie czujesz się zbyt wyczerpana. Twój lekarz może ci przepisać specjalne antybiotyki dla matek kar­miących. Jeśli na przykład jesteś zbyt słaba, aby karmić, możesz odciągnąć mleko w chwilach, kiedy się lepiej czujesz i przechowywać je w lodówce. Wtedy twój part­ner lub inna osoba może nakarmić dziecko odciągnię­tym mlekiem.

 Którą pierś mam podsunąć dziecku do karmienia przy kolejnym posiłku, jeśli moje dziecko najadło się, zanim opróżniło pierś?
Zwróć uwagę, czy dziecku zawsze wystarcza posiłek z jed­nej piersi. Jeśli tak, następnym razem zacznij od drugiej strony. Jeśli dzieje się tak tylko od czasu do czasu, a głód jest tak ogromny także podczas następnego karmienia, że musisz dziecku zaoferować obie piersi, odciągnij po pro­stu mleko z pełnej piersi i rozpocznij następne karmienie od tej strony.

Moje brodawki sutkowe są bardzo płaskie. Czy mimo to mogę karmić piersią?

Ważne jest, aby noworodek był przystawiony do piersi od­powiednio wcześnie. Niemal zawsze dziecku udaje się sa­modzielnie odnaleźć brodawkę sutkową. Jeśli mimo to ma problemy, kup w aptece nakładki, które nałożone na piersi ułatwią karmienie. Jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, zasięgnij rady fachowca! Wklęsłe brodawki występują rzad­ko i w żadnym wypadku nie wykluczają karmienia. W razie niezbyt „optymalnych" brodawek powinnaś unikać smoczków i butelek, ponieważ w ich przypadku technika ssania jest tak odmienna, że dzieci wrażliwe mo­gą odmówić ssania piersi. Dokarmianie może się odbywać za pomocą łyżeczki, kubeczka, palców lub specjalnej na­kładki (fachowe doradczynie w kwestii karmienia piersią mają opanowane takie techniki i mogą udzielić rady).  Stosowanie kapturka na brodawki przez dłuższy cza: może zredukować wytwarzanie mleka, ponieważ dziecko nie chwyta ustami całej brodawki. Brakuje także bezpośredniego kontaktu (stymulacji), w wyniku czego do mózgu matki nie są przesyłane impulsy. Zwracaj uwagę, aby kapturek był cienki i miał odpowiedni kształt. Takie kapturki możesz kupić w aptece.

Dlaczego moje dziecko krzyczy  rozdzierająco podczas karmienia piersią?

Czasami mimo ogromnego głodu wzdęcia uniemożliwia­ją dziecku ssanie piersi. Tuż po przystawieniu do piersi nie­mowlę krzyczy, pręży się podczas karmienia i po nim i plą­cze. Dalsze karmienie dziecka nie ma wtedy sensu. Połknęłoby wtedy jeszcze więcej powietrza, co mogłoby spotęgować jego dolegliwości. Spróbuj najpierw uspoko­ić dziecko, ponoś je chwilę, pomasuj mu brzuszek, zain­teresuj jakąś zabawką i dopiero potem ponownie podej­mij karmienie. Jeśli przyczyną nie są dolegliwości brzuszka, sytuację tę można wyjaśnić następująco, uwzględniając psycho­analizę i stadium rozwoju dziecka: po raz pierwszy zro­zumiało, że nie jest na stałe ze swoją matką, jej piersi na­leżą do niej, a nie wyłącznie do niego i dlatego nie może korzystać z nich w dowolnej chwili. Weź dziecko na rę­ce, pozwól mu się wypłakać, dzięki temu poczuje się zro­zumiane.

Czy mogę karmić moje bliźnięta wyłącznie piersią? Czy będą najedzone?

Karmienie dwojga dzieci jest z pewnością bardzo wy­czerpujące, ale mimo to udaje się. Także tutaj podaż wy nika z popytu, ponieważ „podwójny" bodziec ssania po­woduje intensywniejsze wydzielanie mleka. Kiedy ma się „tylko" bliźnięta, można je karmić jednocześnie, jest to na­wet mniej męczące niż podawanie obojgu dzieciom bu­telek dziesięć razy dziennie.

 W jaki sposób mogę zapobiec  zamieszaniu, powodowanemu przez I starsze dzieci podczas karmienia piersią?

Jeśli matki mają już starsze dzieci, często wykorzystują one czas karmienia, aby dać wyraz swojej zazdrości. Wylewa­ją mleko na podłogę, włączają głośną muzykę, jęczą i ry­czą. Starsze dzieci wiedzą doskonale, kiedy matka jest naj­bardziej wrażliwa. W tym przypadku mogą pomóc tylko mocne nerwy. Należy poświęcić starszym dzieciom dużo miłości i uwagi. Wtedy same przestaną ci przeszkadzać.

Rada

Przed karmieniem poświęć starszym dzieciom trochę czasu, aby poczuły, że także są obiektem twojego zainteresowania. Usiądź spokojnie i wtedy karmiąc niemowlę będziesz mogła poczytać starszemu dziecku książeczkę z obrazkami. Lekarze uprzedzają mnie o możliwości przedwczesnego porodu.

 Czy będę mogła mimo to karmić dziecko piersią, jeśli wszystko odbędzie się prawidłowo?

Jeśli dziecko urodzi się zbyt wcześnie, zwykle matka nie jest jeszcze przygotowana do macierzyństwa. Związane z tą sytuacją obciążenie psychiczne występuje często łącz­nie ze strachem o życie i zdrowie dziecka. Świadomość, że zdrowie noworodka może się poprawić dzięki pokar­mowi matki, bo może wpłynąć na jego rozwój, daje jed­nak wielu kobietom silę, i próbują karmić piersią. Ma to ogromne znaczenie dla fizycznego i psychicznego rozwo­ju dziecka.Jeśli wcześniak waży mniej niż 1000 g, musi się znaj­dować pod intensywną opieką neonatologów. Wiadomo, że w przypadku wcześniaków pokarm matki jest o 20% bo­gatszy w białko niż u matek dzieci urodzonych o czasie - jest to mądrze wymyślony przez naturę środek zapobie­gawczy. Stężone białko składa się w dużej części z waż­nych substancji obronnych, które mają niezwykle znacze­nie dla zdrowia dziecka. Z tego względu matki są przez lekarzy i personel pomocniczy zachęcane do odciągania mleka, aby dziecko mogło być karmione pokarmem mat­ki, w razie konieczności także przez sondę. Kiedy tylko ma­leństwo jest dostatecznie silne, aby ssać i połykać, matka może wyjmować je do karmienia z inkubatora i przysta­wiać do piersi.

 Gdzie mogę znaleźć pomoc, aby karmić H piersią nasze dziecko z zespołem Downa? I Czy mogę je w ogóle karmić piersią?

Karmienie piersią dziecka niepełnosprawnego to naj­lepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla siebie i dla niego. Karmienie piersią wspomaga rozwój noworodka, sty­muluje rozwój narządów ssania, poprawia napięcie mię­śni twarzy i wspiera koordynację ust i języka. Dzieci z ze­społem Downa częściej cierpią na infekcje dróg oddechowych i zaburzenia trawienia. Z tego względu tak ważne jest prawidłowe wchłanianie i obecność czynni­ka zapewniającego immunologiczną ochronę w pokar­mie matki. Podczas pierwszych dni karmienia poznasz potrzeby swojego dziecka i zrozumiesz, co może mieć wpływ na karmienie piersią. Od początku zwracaj uwa­gę na to, jak dziecko jest ułożone przy piersi i jak ssie. Słabe napięcie mięśni, nieprawidłową pozycję języka i je­go senność można skorygować pozycją karmienia i ćwi­czeniami, dzięki czemu okres karmienia stanie się cza­sem intensywnej bliskości pomiędzy tobą a twoim

Czy obce substancje w mleku nie są  powodem, aby przerwać karmienie I piersią?

Nie ma w mleku karmiącej matki żadnych trujących sub­stancji, ale mogą występować substancje, które niekiedy uważa się za szkodliwe. Nie przemawia to za tym, aby przerwać karmienie piersią. Już w okresie ciąży odbywa się przejście zmagazynowanych przez matkę obcych sub­stancji do embrionu lub płodu. Dotychczas nie stwier­dzono upośledzenia dziecka lub zmiany jego stanu zdro­wia w wyniku normalnego obciążenia matki. Nie powinno się więc ograniczać czasu trwania karmienia piersią ze względu na zawartość substancji szkodliwych, tak jak za­lecano przed pięcioma - dziesięcioma laty. Nie zaleca się już także analizy substancji szkodliwych, chyba że przez dłuższy czas pracowałaś w przemyśle chemicznym w wa­runkach szkodliwych dla zdrowia.

Uwaga
 Podczas każdego karmienia piersią obciążenie I substancjami szkodliwymi w tkance tłuszczowej I matki i w pokarmie zmniejsza się od 10 do 20%.

Kwas akrylowy w pokarmie matki - to wieść hiobowa dla matki karmiącej piersią noworodka. Czy karmienie piersią jest w takim wypadku szkodliwe?

Zgodnie z dotychczasową wiedzą, nie ma żadnego po­wodu, żeby ograniczyć karmienie piersią ze względu na spożycie produktów spożywczych zawierających kwas akrylowy. Nie oznacza to jednak pełnej swobody w nie­kontrolowanym spożyciu frytek, chipsów ziemniaczanych i innych szczególnie obciążonych produktów spożyw­czych. Warto mimo wszystko zestawiać posiłki w sposób wyważony i urozmaicony

1 komentarz: