wtorek, 7 grudnia 2010

Przewijanie i ubieranie

Czy muszę czekać z kąpielą noworodka, aż pępek się wygoi?

Nie ma przeciwwskazań, aby nie kąpać dziecka już pierw­szego dnia po narodzinach.
 Musisz tylko sprawdzać, czy po kąpieli pępek i jego okolica zostały starannie wysu­szone.

Jak mam ochraniać kikut pępowiny?

W pierwszych 14 dniach po porodzie musisz zwracać szczególną uwagę na pępek. Jeśli rana nie jest jeszcze cał­kowicie zagojona, okolica pępka powinna być sucha. Z tego względu podczas mycia, kąpieli, przewijania (pie­lucha poniżej pępka) szybko susz okolice pępka (dotyka­jąc suchym ręcznikiem i przemywając 70% spirytusem). Jeśli pojawią się komplikacje, np. stan zapalny, lub naro­ślą skórne, zapytaj o radę położną lub lekarza pediatrę.

Czy delikatne paznokietki u rączek i u stóp niemowlęcia powinny być obcinane?

U bardzo małego dziecka obcinanie paznokci jest zbęd­ne. Paznokcie u rąk i stóp są bardzo delikatne i obcinając je narażamy dziecko na zranienia. Jeśli u starszego dziecka paznokcie nadmiernie urosły i stały się zbyt długie, musisz zapobiec, żeby się nie po­drapało.
Czy dziecko przeziębią się przy każdym przeciągu tak szybko, że musi być po kąpieli natychmiast ubierane?

Po kąpieli lub myciu dziecko może sobie spokojnie poba-raszkować. Wystarczające ciepło zapewniają ogrzany po­kój i ewentualnie lampa nagrzewająca nad stolikiem do przewijania. W chłodniejszych porach roku dziecku brakuje okazji, aby uwolnić się od grubych pieluszek i przeszkadzające­go ubranka. Po kąpieli może swobodnie rozkoszować się światłem i powietrzem. Jest to odpowiedni moment na intensywny kontakt bezpośredni, na masaże i podróże od­krywcze od brzucha po palce u stóp.

Krem, lotion czy olejek - co jest najlepsze dla skóry dziecka?

Większość produktów do pielęgnacji - poczynając od do­datków po kąpieli po ślicznie pachnące kremy do buzi - jest zbędna. Najczęściej to rodzice lubią smarowanie kre­mem, pudrowanie i wcieranie maści. Jednak w ten spo­sób raczej szkodzimy wrażliwej skórze dziecka niż działa­my na jej korzyść. Dlatego w tym przypadku także obowiązuje reguła: im mniej tym lepiej! Po kąpieli lub myciu smaruj kremem tylko te partie skó­ry, które są suche, stosuj kosmetyki przeznaczone dla nie­mowląt. Jeśli do kąpieli dodasz nieco olejku lub mleczka, to smarowanie kremem po kąpieli będzie zbędne.Do masażu niemowlęcia idealne są czyste, lekko ogrzane olejki, np. olejek z awokado, migdałowy czy z jojoby. Dodawa­nie czystych olejków aromatycznych, np. olejku różanego czy geraniowego, sprawia, że olejki bazowe stają się bo­gatymi produktami pielęgnacyjnymi, które w ramach „aromaterapii" przyczyniają się do dobrego samopoczu­cia dziecka. Jednak zalecamy ostrożność także i w tym przypadku. Składniki, które nie są tolerowane przez skó­rę dziecka, dają o sobie znać w postaci podrażnień skóry i czerwonych plam. W takim przypadku nie należy więcej stosować takiego olejku.

Olejki do masażu

Mogą być także stosowane przy kolkach i wzdęciach:

1 kroplę olejku z kopru włoskiego,

1 kroplę olejku z kminu rzymskiego

dodać do 50 ml słodkiego olejku migdałowego.

 Przewiewne ubranka z czystej bawełny są lepsze niż wszystkie kremy ochronne. Jeśli jednak sto­sujesz (musisz stosować) krem ochronny przed słońcem, zwracaj uwagę, aby nie zawierał żadnych chemicznych dodatków, lecz filtry przeciwsłoneczne (co najmniej o war­tości 25-30). W zimie musisz chronić skórę dziecka przede wszyst­kim przed zimnem i silnym wiatrem. Podczas spaceru przy bardzo niskiej temperaturze do smarowania dziecięcej bu­zi nadaje się krem z lanoliną (naturalnym tłuszczem z weł­ny) oraz cynkiem.

Uwaga

Skóra dziecka nie produkuje jeszcze melaniny. Ponieważ dzieciom brakuje naturalnej ochrony przed słońcem, nie powinny być ani latem, ani zimą poddawane bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych.

Nasze dziecko jest z pewnością uczulone na kremy do buzi. Jego buzia jest zaczerwieniona i pełna krostek. Co możemy na to poradzić?

Nie ma się czym przejmować. Przyczyną mogą być zmia­ny hormonalne po porodzie. Odczekaj trochę, gdy skóra dziecka stanie się znowu różowa i gładka. Myj buzię tylko czystą wodą i wycieraj delikatnie do sucha. Kremy w ta­kiej sytuacji są zbędne, chyba że musisz chronić twarz dziecka przed zimnem i wilgocią. Jeśli reakcja skórna nie zniknie, zasięgnij rady pediatry.

 Moja mama radzi, abym przy zmianie pieluszek nakładała na pupę grubą warstwę kremu i puder. Czy taka metoda pomoże w utrzymaniu wilgoci z dala od pupy dziecka?

Wiele rad i metod domowych przekazywanych z ust do ust jest pomocnych, inne natomiast dawno straciły swoją aktualność. Krem i puder odstaw raczej na bok, ponieważ grudki, które powstają przy nakładaniu, podrażniają skó­rę i prowadzą do powstawania ranek.

Czy twarz niemowlęcia potrzebuje w zimie innej ochrony i innej pielęgnacji niż w lecie?

W lecie najlepiej ochronisz dziecko przed słońcem, kła­dąc je w cieniu i unikając bezpośredniego promieniowania.

Czy pieluchy z tetry są rzeczywiście lepsze dla skóry dziecka?

Zarówno przy stosowaniu pieluch tetrowych, jak i jed­norazowych mogą się pojawić podrażnienia skórne, od zaczerwienienia po pieluszkowe zapalenie skóry (stan za­palny pupy). Wybór metody przewijania zależy raczej od twojej wiedzy i upodobania. Może się także zdarzyć, że jedna z metod z biegiem czasu okaże się lepsza niż inna. W końcu każda z nich ma swoje wady i zalety. Pieluchy jednorazowe, dostępne we wszystkich rozmiarach i ro­dzajach, wymagają oczywiście mniej pracy. Jednak ist­nieje także wiele wariantów pieluch tetrowych. Ich za­kup jest celowy, gdy także młodsze dzieci będą w nie zawijane.

 Jak leczyć zaczerwienioną pupę?

Jeśli skóra dziecka nie jest zaczerwieniona, nie musisz sto­sować ani kremów, ani pudru. Jeśli pojawiło się zaczer­wienienie, posmaruj te miejsca maścią leczniczą z nagiet­kiem lub cynkiem (niezbyt grubą warstwą, aby do skóry przedostawało się powietrze). Najlepszą ochroną przed wilgotnymi pieluszkami jest częste przewijanie, dzięki cze­mu wilgoć nie przedostaje się do pupy dziecka. Pieluchy jednorazowe lepiej trzymają wilgoć z dala od skóry niż pie­luchy tetrowe. Podrażnioną pupę w postaci krostek i silnego zaczer­wienienia możesz leczyć homeopatycznie za pomocą Ca-lendula (nagietek), przede wszystkim zewnętrznie. Calen-dula ma działanie antyseptyczne, wspomaga gojenie się ran i nie dopuszcza do pojawienia się ropy. Przy silniej­szym przebiegu, kiedy poprawa nie następuje, można spróbować leku homeopatycznego Croton C6 3 razy dziennie 3 granulki przez 1-2 tygodnie.

Kiedy jest najlepsza chwila na  przewijanie - przed czy po karmieniu?

Najlepiej wypróbuj to sama. Przewijanie przed posiłkiem może dla głodnego dziecka trwać zbyt długo. Będzie roz­dzierająco płakać i nie będziesz miała czasu na czułości czy wietrzenie pupy dziecka. Po karmieniu dzieci, które mają do tego skłonności, mogą ulewać świeżo spożyty posiłek, ponieważ są nad­miernie kołysane. Przewijanie podczas posiłku jest ideal­ne dla dzieci śpiących, wtedy rozbudzają się i mogą zno­wu jeść. Kiedy dziecko będzie starsze, przewijanie będzie prawdopodobnie odbywać się po posiłku, ponieważ dziecko polubi baraszkowanie i zabawę bez pieluch.

 Przewijanie z użyciem pieluch tetrowych jest sztuką samą w sobie.  Kto mi zademonstruje, jak to robić?

Istnieje bardzo wiele metod składania pieluch tetro­wych. Sprzedawczyni w dobrym sklepie z artykułami dla dzieci, w którym będziesz kupować pieluchy, chętnie pokaże ci, jak to robić. We wszystkich metodach skła­dania pieluch zasada jest jedna - pieluchy, wkładka i majteczki lub śpioszki. Dzięki wkładce do pieluch cały pakiet jest bardziej chłonny, a majteczki utrudniają prze­nikanie wilgoci. Jedną z metod jest złożenie pieluchy w trójkąt, wło­żenie wkładki i przeciągnięcie spiczastej dolnej części trój­kąta pomiędzy nóżkami. Boczne końce przekłada się na­stępnie przez brzuch. Na całość nakłada się śpioszki.

 Co oznacza pojęcie odwodzenia stawów  biodrowych?

Przy problemach z biodrami, na przykład niedorozwoju stawów biodrowych, lekarz często zaleca tak zwane sze­rokie zawijanie w pieluchy. Naturalna pozycja nóżek nie­mowlęcia w pierwszym roku życia to pozycja „żabia". W takiej pozycji stawy biodrowe zbudowane z chrząstki mogą się najlepiej rozwijać. Zalecane pieluchy z tetry wspomagają opisaną pozycję nóżek twojego dziecka. Można jednak także stosować pieluchy jednorazowe ze specjalnymi wkładkami.

Uwaga przy stanowisku do przewijania

Kiedy tylko dziecko zaczyna się samodzielnie przekręcać z pleców na brzuszek, pojawia się niebezpieczeństwo, że może spaść ze stolika do przewijania. Ta chwila nadchodzi zwykle szybciej niż się spodziewasz. Dlatego od początku powinnaś przyzwyczaić się do przytrzymywania dziecka jedną ręką. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego na stoliku!

 Czy ubranka dziecka powinny być zawsze uszyte z włókien naturalnych?

Skóra niemowlęcia - i oczywiście noworodka - jest wy­jątkowo delikatna. Różne szkodliwe czynniki zawarte w sztucznych tkaninach mogą łatwo wniknąć do organi­zmu dziecka. Ubranka z włókien naturalnych, ze znakiem jakości gwarantują, że nie ma szkodliwych czynników. Dla dziecka nadają się ubranka z bawełny lub jedwabiu; przy podejrzeniu alergii powinnaś zrezygnować z naturalnej wełny. Nie tylko specjalistyczne i bardzo drogie sklepy z ubrankami dla dzieci oferują ubranka „ekologiczne", czy­li z włókien naturalnych, można je dostać także w domach towarowych po korzystniejszych cenach. W każdym przypadku powinnaś uprać nowe ubranka co najmniej raz, a najlepiej dwa razy.

Wyprawka dla noworodka stanie sie wkrótce zbyt mała, chciałabym więc otrzymać kilka wskazówek na temat kupowania ubranek. Czy są dostępne odpowiednie poradniki?

Stwierdziłaś, że twoje dziecko rośnie bardzo szybko, szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Nie kieruj się więc danymi na temat wieku dziecka na metkach, ale ku­puj zawsze rozmiar „pól roku do przodu" (poza ewentu­alnie śpioszkami i rajstopkami, które byłyby zwyczajnie zbyt długie). W miarę możliwości zwracaj uwagę na włókna natu­ralne takie jak bawełna, ponieważ tworzywa sztuczne nie tylko mogą być przyczyną alergii, ale także dziecko łatwo się w nich poci. Kiedy kupujesz koszulki, pamiętaj, że powinny być ła­twe do zakładania. Dziecko nie polubi rzeczy wciąganych na siłę przez głowę. Idealne są szerokie dekolty, guziki i wiązania. Aby mniej obciążać środowisko, kupuj raczej ubranka kolorowe zamiast białych (nie są tak kłopotliwe w używaniu). Przy dłuższym stosowaniu warto polecić ko­lory pastelowe zamiast jaskrawych (wolniej blakną).

Mój mąż zawsze mówi, że nie powinnam tak ciepło ubierać naszego dziecka. Co jest zbędne w jego stroju?

Rodzice przeważnie ubierają dzieci zbyt ciepło niż zbyt chłodno. Oczywiście powinnaś unikać skrajności, ponie­waż niemowlęta w pierwszych miesiącach życia nie ma­ją wykształconego mechanizmu regulacji temperatury. Musisz zwracać uwagę, aby twoje dziecko nie było ubra­ne ani zbyt lekko, ani zbyt grubo. Najprostsza metoda sprawdzenia to sięgnięcie do karku dziecka - jeśli jest go­rący i spocony, oznacza to, że należy zdjąć jedną warstwę ubrania.

Czy niemowlęta reagują także na środki do prania i płukania tkanin?

Poza środkami alergizującymi, znajdującymi się bezpo­średnio w ubraniu, do reakcji skórnych mogą także pro­wadzić środki piorące lub zmiękczające do płukania tka­nin. Stosuj je bardzo ostrożnie, zwracaj uwagę, aby ubranka były starannie wypłukane i używaj nieperfumo-wanych środków do prania, przeznaczonych specjalnie dla niemowląt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz