wtorek, 7 grudnia 2010

Akcja mycia i kąpania, czyli wielka przyjemność

Jak często mogę i jak często muszę kąpać nasze dziecko?

 
Kąpiel jest dla dziecka raczej przyjemnością niż za­biegiem higienicznym. Jest to bardziej doznanie zmy­słowe, „pływania" w cieplej wodzie, delikatnego ła­skotania czy masażu.
 Dziecko ma wtedy możliwość pluskania się w wodzie i baraszkowania bez krępują­cych ubranek. Najlepiej kąpać niemowlę co 1-2 dni. Delikatna skóra dziecka jest jeszcze zbyt wrażliwa i w wyniku działania wody nadmiernie się wysusza. Dzieci mające zmiany alergiczne na skórze powinny być kąpane w wodzie z dodatkiem specjalnych emo-lientów. Niemowlęta, które bronią się przed mokrym otoczeniem za pomocą krzyku, powinny być stopnio­wo przyzwyczajane do kąpieli.

Woda, myjka i mydło - czego potrzebujemy do kąpieli dziecka?

Przygotuj małą wanienkę dla niemowląt (dostępne w sklepach z rzeczami dla dzieci) z dwiema myjkami, jed­ną do twarzy, drugą do pupy i reszty ciała. Zrezygnuj z my­dła lub używaj produkowanych specjalnie dla niemowląt. Przygotuj także ogrzane ubranko, pieluchy i ewentualnie odrobinę kremu.

Czy podczas mycia muszę przestrzegać określonej kolejności?

Jeśli „duże mycie" niemowlęcia odbywa się co kilka dni, nie musi koniecznie odbywać się podczas kąpieli. Mo­żesz umyć dziecko także na stoliku do przewijania. Zad­baj o temperaturę w pokoju (24°C) i przygotuj ogrzany ręcznik kąpielowy, w który będziesz mogła zawinąć dziecko. Miej w pogotowiu wszystko, czego potrzebu­jesz (patrz wyżej), abyś w żadnym wypadku nie wy­puszczała dziecka z rąk, żeby coś jeszcze przynieść. Naj­pierw delikatnie umyj twarz, potem szyję, rączki, piersi, brzuszek i nogi. Od razu susz dziecko ręcznikiem. Kiedy dziecko jest już starsze, możesz je wycierać trochę moc­niej i trzeć ręcznikiem. Dzięki temu będzie poznawało różne rodzaje dotyku. Uszy dziecka myją się samoistnie, dlatego wystarczy, jeśli wyczyścisz miękką ściereczką lub wacikami delikatne małżowiny uszne. Zabronione są pa­łeczki do czyszczenia, ponieważ mogą zranić dziecko i wsunąć wydzielinę z ucha głębiej do kanału słucho­wego. Oczy myjesz wilgotnymi, miękkimi wacikami, od zewnętrznego brzegu w kierunku nosa. Także do umy­cia nosa wystarczy miękka, wilgotna bawełniana ście­reczką, za pomocą której możesz ewentualnie rozmięk­czyć zeskorupialą wydzielinę i usunąć ją. Na koniec umyj pupę i genitalia. U dziewczynek myje się tylko ze­wnętrzne części warg sromowych, od pochwy w kie­runku odbytu, aby do wewnątrz nie przeniknęły zaraz­ki. Chłopca myjesz bez odciągania napletka, który trzeba odciągać dopiero gdy dziecko ma 2-4 lata. Najlepszą pielęgnacją są dla dziecka pieszczoty i głaskanie, które wspomagają ukrwienie skóry i wzmacniają siły obronne organizmu.

Co muszę brać pod uwagę, kąpiąc  dziecko w wannie?
Wystarczy umyć dziecko delikatnie ręką od stóp do głów. Zwracaj uwagę na dużą liczbę delikatnych fałdek skór­nych, aby nie pozostały tam małe kłaczki np. śpioszków czy pajacyka, które w wyniku tarcia mogłoby doprowa­dzić do podrażnień skóry i powstania ranek. Dopiero na końcu umyj włosy czystą wodą, aby główka się nie wy-Z1ebiła. W pierwszych miesiącach szampon jest niepo trzebny. Potem trzeba dziecko owinąć w ogrzany ciepły ręcznik kąpielowy i delikatnie osuszyć.

Czego dziecko potrzebuje do kąpieli?

Rada ................

 mycia w wannie myjka nie jest konieczna. Wystarczy pocieranie twoją dłonią, dzięki temu dziecko poczuje zadowolenie z bezpośredniego kontaktu. Podstawowymi przedmiotami są wanienka z odpływem wody lub duża miska do kąpieli. Potrzebne będą także puszyste, duże ręczniki, które wcale nie muszą być prze­znaczone specjalnie dla dzieci, myjka, termometr do ką­pieli, nożyczki do obcinania paznokci u niemowląt, szczotka do włosów dla niemowląt do delikatnego ma­sażu skóry głowy. Nie są konieczne różne dodatki do ką­pieli czy lotiony. Korzystniejsze są naturalne środki do ką­pieli jak np. oliwka lub mleczko. W łazience powinno być ciepło, można zastosować lampę ogrzewającą lub do­datkowy grzejnik.

Jak powinnam trzymać dziecko podczas kąpieli, aby zachować pewność ruchów?

Chwyty przy kąpieli, choć wyglądają na bardzo skom­plikowane, nie są takie w rzeczywistości. Po kilkakrot­nym wykąpaniu dziecka nabędziesz niezbędnej rutyny. Weź dziecko na ręce - główka dziecka leży na twoim lewym przedramieniu, lewa ręka trzyma lewą rękę dziecka poniżej pachy, twoja prawa ręka trzyma pupę dziecka - i zanurz je najpierw stopami lub powoli i ostrożnie najpierw pupą i plecami do wody o tempe­raturze od 36 do 37°C Kiedy kładziesz dziecko na ple­cach, połóż kark dziecka na swoje lewe przedramię, przytrzymaj je mocno lewą dłonią za ramię i myj pra­wą ręką. Jeśli kąpiesz dziecko w pozycji na brzuszku, wsuń swo­je lewe przedramię pod tułów dziecka i przytrzymaj je le­wą ręką poniżej pachy. Na dno wanienki warto położyć pieluszkę tetrową lub matę kąpielową.

Czy niemowlę może się kąpać z nami w dużej wannie?

Jeśli sama czujesz się pewnie, a dziecko jest przyzwycza­jone do wody, nie ma nic piękniejszego niż wspólna ką­piel. Bliskość i kontakt fizyczny mają dobry wpływ na wszystkich, a większość dzieci lubi się unosić w wodzie. Podczas wspólnej kąpieli zwracaj uwagę na to, aby nie sto­sować dodatków (np. szamponów pieniących się obficie) do kąpieli lub tylko takie, które nadają się dla dziecka. Je­śli przygotujesz wcześniej wszystkie potrzebne przedmio­ty dla siebie i dziecka - na pewno oboje będziecie po ką­pieli bardzo zadowoleni.

Istnieją specjalne kosmetyki i szampony dostosowane specjalnie do skóry dziecka. Czy pośród nich są jakieś szczególnie godne polecenia?

Czysta woda to wszystko, czego potrzebuje dziecko. Jeśli jednak nie chcesz zrezygnować z produktów pielęgnacyj­nych, zwracaj uwagę, aby były pozbawione substancji po­wierzchniowo czynnych i zawierały olejki natłuszczające, aby nie wysuszać skóry dziecka.

Dodatki do kąpieli

Wystarczy czysta woda z odrobiną olejku; piany do kąpieli wysuszają skórę.

Naturalne dodatki zapewniające dobre samopoczucie:

> Filiżanka mleka krowiego i jedna łyżka oliwy - „maseczka nawilżająca" dla całego ciała.

> Łyżka słodkiego olejku migdałowego i jedna łyżeczka śmietany - balsam dla wrażliwej skóry dziecka.

> Dwie krople olejku z kwiatów pomarańczy (czysty olejek eteryczny z apteki lub sklepu z naturalnymi produktami) oraz jedna łyżeczka śmietany - uspokajają dziecko przed pójściem spać.

> Łyżkę suszonego rumianku lub lawendy zalać w filiżance wrzącą wodą - działa przeciwzapalni i leczniczo przy stanach zapalnych pupy.

Uwaga: Najlepiej wypróbuj na zgięciu ręki dziecka działanie olejków eterycznych, które zawsze muszą być rozcieńczone. Jeśli pojawi się lekkie zaczerwienienie, usuń olejek z zestawu pielęgnacyjnego.

Jak długo należy kąpać dziecko?

Kąpiel powinna trwać około 5 minut. Kiedy dziecko jest starsze, można przedłużyć czas kąpieli do 10 minut. Jed­nak ważniejsza od czasu trwania jest temperatura wody. Powinna ona wynosić 36-37°C. Do pomiaru temperatury stosuj zawsze termometr, ponieważ metoda mierzenia łok­ciem jest niedoskonała. Temperatura pomieszczenia po kąpieli powinna wynosić 24 C - oczywiście bez przecią­gów, aby dziecko się nie przeziębiło.

Czy reakcje alergiczne skóry pojawiają się jako skutek kąpieli i smarowania kremami, czy także w wyniku • dziedziczenia i nieprawidłowego odżywiania?

Atopowe zapalenie skóry jest zwykle dziedziczne, jednak rzut choroby mogą spowodować także inne czynniki, ta­kie jak np. szkodliwy wpływ środowiska, infekcje czy stres oraz nieprawidłowo dobrane środki pielęgnujące lub ich nadmiar. W przypadku zagrożenia alergią powinno się więc unikać zbyt długich i zbyt częstych kąpieli. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry często reagują na kon­kretne składniki zawarte w środkach pielęgnacyjnych. Mu­sisz więc dokładnie obserwować, jak skóra twojego dziec­ka reaguje na pewne produkty. Pierwsze oznaki zapalenia mogą się objawić w pierwszych miesiącach życia w po­staci tak zwanego wyprysku dziecięcego lub ciemieniuchy. Jednak skóra dziecka jest tak wrażliwa nawet bez ryzyka alergii, że mogą się pojawić zaburzenia funkcjonowania skóry po zastosowaniu niektórych kosmetyków. Dlatego kieruj się raczej zasadą „Im mniej tym lepiej!".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz