wtorek, 7 grudnia 2010

Odstawienie od piersi

Jestem na rozdrożu pomiędzy karmieniem piersią a zaprzestaniem karmienia. Jeśli przerwę karmienie piersią, nie będę mogła do niego wrócić. Czy jest właściwy moment na odstawienie od piersi?

Ważne jest, abyś nie podejmowała tej decyzji sama. Spró­buj obiektywnie rozważyć wszystkie „za i przeciw".
 Przy po­dejmowaniu decyzji musisz uwzględnić potrzeby twoje, twojego partnera i dziecka. Pomyśl także o tym, że w na­szym społeczeństwie nie ma tradycji długiego karmienia piersią. Także szpitale nie są szczególnie przyjazne wobec karmienia piersią starszych niemowląt. Agresywne strate­gie handlowe przemysłu produkującego przedmioty i po­siłki dla dzieci oraz brak informacji ze strony personelu me­dycznego zwykle powstrzymują młode matki przed dłuższym karmieniem. W Polsce zaleca się karmienie pier­sią w pierwszym roku życia, a nawet do końca drugiego, jeśli matka i dziecko tak zdecydują. Większość pediatrów niemieckich radzi stopniowo odstawiać dziecko - jedno­cześnie z przestawianiem dziecka z pokarmu kobiecego na pierwsza papkę, około szóstego miesiąca. Amerykańska Akademia Pediatryczna (American Academy of Pede­atrics) doradza karmienie piersią przez rok, UNICEF przez dwa lata i dłużej, jeśli matka i dziecko sobie tego życzą. Spróbuj podjąć decyzje niezależnie od obiegowych opinii, które niezbyt pozytywnie odnoszą się do dzieci karmionych naturalnie i ustal twój własny moment od­stawienia od piersi. Wiele matek żałuje później, że zbyt wcześnie zaprzestały karmienia piersią.

Czy mogę przywrócić odruch karmienia piersią, kiedy już odstawiłam dziecko od piersi?

Przywrócenie produkcji mleka jest możliwe. Nawet dzie­ci adoptowane mogą być karmione piersią! Pomocy w po­wrocie do karmienia piersią mogą udzielić ci konsultant­ki ds. karmienia piersią oraz lekarz.

Czy to możliwe, że nasze dziecko w wieku 15 miesięcy nie ma wcale ochoty na posiłek z piersi?

Jeśli dzieci mają możliwość samodzielnego wybrania mo­mentu zakończenia karmienia, może się zdarzyć, że już przed drugimi urodzinami nie chcą być karmione piersią, dadzą się łatwo od tego odwieść i w inny sposób będą za­spokajać swoje potrzeby. Jeśli jeszcze nie chcesz zaprze­stać karmienia piersią, nieco częściej przypominaj dziec­ku o posiłku i zlikwiduj butelki i smoczki. Zwykle dzieci w wieku 2-4 lat same z tego rezygnują.

Jakie względy przemawiają za odstawieniem dziecka od piersi, a jakie są za?

Jednym z czynników decydującym o tym, kiedy może nastąpić moment odstawienia dziecka od piersi, jest wiek dziecka. Na karmienie dziecka może mieć wpływ choroba lub przyjmowanie leków przez matkę. Jednak odstawienie maluszka jest konieczne tylko w nielicznych m Od dziecka karmionego piersią do łakomczuszka  przypadkach choroby matki. Dotyczy to także większo­ści leków. Postanowienie o zakończeniu karmienia piersią, kiedy dziecko jest chore, jest w większości przypadków nieuza­sadnione. Pokarm matki dostarcza bowiem cennych sub­stancji odpornościowych także w przypadku choroby i sprawia, że jej przebieg jest łagodniejszy. Jeśli matka czuje się wyczerpana pielęgnacją nie­mowlęcia, jest przemęczona lub jest poddawana silnym stresom, często sugeruje się jej odstawienie od piersi. Jed­nak karmienie piersią jest mniej kłopotliwe niż przygoto­wywanie butelek, poza tym wywiera uspokajający wpływ nie tylko na dziecko, ale także na matkę.

Przy jakich chorobach powinno się odstawić dziecko od piersi?


Jeśli matka jest poważnie chora, wielu lekarzy doradza szybkie odstawienie dziecka od piersi. Dzieje się tak nie­kiedy zbyt szybko. Zróżnicowane potraktowanie indywi­dualnej sytuacji kobiety oraz intensywna współpraca z wszystkimi lekarzami umożliwia karmienie piersią, ale w zasadzie w przypadku zwykłych chorób.

Jestem znowu w ciąży i karmię piersią starsze dziecko. Czy mogę tak dalej robić?

W większości przypadków lekarz prowadzący kolejną ciążę zaleca odstawienie dziecka od piersi. Jako uza­sadnienie pada informacja, że karmienie piersią szko­dzi dziecku nienarodzonemu. Jednak poza przedwczes­nymi skurczami, które w wyjątkowych przypadkach mogą się nasilić wskutek wydzielania podczas karmie­nia hormonu oksytocyny, nie ma innych przyczyn fi­zycznych, które przemawiałyby za odstawieniem dziec­ka od piersi.

Różne możliwości odstawiania dziecka od piersi

> Naturalne odstawianie dziecka od piersi. Moment zakończenia karmienia piersią jest dopasowany do fazy rozwoju dziecka. Dla większości matek największą trudnością przy naturalnym odstawianiu dziecka od piersi jest postępowanie zgodnie z ocenami innych osób. Dla matek w takiej sytuacji wielką pomocą jest kontakt z organizacjami wspierającymi karmienie piersią.

> Stopniowe odstawianie od piersi. Co miesiąc likwiduj po jednym posiłku z piersi, dzięki temu ilość mleka będzie się stopniowo zmniejszała, a piersi nie będą przepełnione, co może sprawiać nieprzyjemne wrażenie. Poza tym dziecko stopniowo przyzwyczai się do innych posiłków i otrzyma swą dawkę czułości, jako namiastkę bliskości pomiędzy matką i dzieckiem podczas karmienia piersią.

> Gwałtowne odstawianie od piersi może wywołać uraz emocjonalny u dziecka, ponieważ karmienie piersią jest dla dziecka synonimem znanej bliskości i pociechy. Także dla matki gwałtowne przerwanie karmienia piersią może być przyczyną fizycznych dolegliwości i komplikacji zdrowotnych. Organizm matki produkuje w dalszym ciągu pokarm, jeśli piersi nie są ochładzane lub jeśli matka nie przyjmuje żadnych leków. Gdy piersi nie będą opróżniane, dojdzie do zastoju pokarmu, który może prowadzić do stanu zapalnego piersi lub powstania ropnia. Poza tym nagłe wahania hormonów po odstawieniu dziecka mogą doprowadzić do depresji u matki lub ją nasilić. Przyczyną może być uwalniający się podczas karmienia piersią hormon prolaktyna, który ma związek z dobrym samopoczuciem. Często pomocna może okazać się rozmowa z lekarzem.

Czy mogę samodzielnie zahamować wytwarzanie mleka, czy też muszę sięgnąć po odpowiednie leki?

Także w przypadku odstawiania od piersi obowiązuje za­sada, że popyt reguluje podaż. Ochładzaj piersi i wypró­buj następującą herbatkę: wymieszaj po 20 g liści szałwii i orzecha włoskiego, oraz 10 g szyszki chmielu. 1 łyżeczkę od herbaty tej mieszanki zalej V41 wrzącej wody i odcedź po 5 minutach. Codziennie możesz wypijać 2-3 filiżanki takiego naparu. Musisz jednak przedtem sprawdzić, czy dobrze tolerujesz zioła.
Jeśli cierpisz na poważną chorobę i trzeba natych­miast przerwać karmienie piersią, odruch wytwarzania mleka pomagają zahamować odpowiednie leki. Zwróć jednak uwagę, że mogą się tu czasem pojawić efekty nie­pożądane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz