wtorek, 7 grudnia 2010

Bezpieczny świat dziecka

Nie mam odwagi zostawiać śpiącego dziecka samego w pokoju. Jak mam mu zapewnić bezpieczny sen?

Przy wyborze przedmiotów do łóżeczka zwracaj uwagę na bezpieczeństwo.
 Zabronione są grube poduszk z pierza, ponieważ dziecko mogłoby się udusić. Przy nor­malnej temperaturze pokojowej od 19 do 20°C (dla za pobieżenia nagiej śmierci łóżeczkowej zaleca się tern peraturę od 16 do 18°C) nie jest konieczna gruba pierzyna. Do końca łóżeczka możesz przymocować lek­ki kocyk, aby dziecko nie mogło naciągnąć go sobie na głowę. Najnowsze badania pokazują, że najbezpiecz niejsze są śpiworki dziecięce bez dodatkowej kołderki Skóry jagnięce i puszyste koce nie nadają się do dzie­cięcego łóżeczka. Warto sprawić sobie tak zwany babyfon (elektronicz­na niania), który transmituje dźwięki z pokoju dziecięce­go do miejsca pobytu rodziców.

Jak można zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej?

Potrójny model ryzyka: jednoczesne wystąpienie niedojrzało­ści dziecka, krytycznego wieku i czynników obciążających. To wszystko może spowodować nagłą śmierć łóżeczkową. Za oznaki niedojrzałości dziecka uważa się poród przedwczesny, gwałtowny krzykliwy płacz, słyszalny w no­cy odgłos oddychania, zaburzona koordynacja ssania i po­łykania, nocne poty, wyraźna bladość skóry oraz niedobór snu głębokiego i ruchu.
Wiek krytyczny to trzeci miesiąc życia (przestawienie motoryki), okres dużego zapotrzebowania energetycznego będącego wynikiem nagłego przyspieszenia rozwoju, szcze­gólnie w obrębie centralnego układu nerwowego, wystę­pujące wraz z niedostatecznym poziomem hemoglobiny we krwi, fazy przestawienia w rytmie sen - czuwanie. Czynnikami obciążającymi są przegrzanie i zimno, in­fekcje, szczególnie górnych dróg oddechowych, pozycja na brzuszku, palenie w ciąży lub palenie przy dziecku, stres wszelkiego rodzaju, problemy socjalne, zażywanie narko­tyków przez rodziców.

W piśmiennictwie rozróżnia się prenatalne (przeduro-dzeniowe) i postnatalne (występujące po porodzie) czyn­niki ryzyka.

Czynniki prenatalne to palenie papierosów, wiek mat­ki poniżej 21 lat, porody mnogie, niedobór składników odżywczych w życiu płodowym, niekorzystne warunki socjalne.

Do czynników postnatalnych należą: pozycja na brzuszku, palenie papierosów przez rodziców, zbyt mięk­ki materacyk, poduszka, zbyt duża kołdra, zbyt wczesne odstawienie od piersi (przed szóstym miesiącem) i nieko­rzystne warunki socjalne.

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS - sudden infant death syn­drome) w Polsce popularne określenie Zespołu Nagłei Zgonu Niemowląt nie jest spowodowana jednym czynnikiem ryzyka, ale zwykle kilkoma. Zgodnie z teo: prof. Wolfganga Sperla, pediatry z Salzburga w Austrii, ry zajmuje się zespołem śmierci łóżeczkowej, istnieje

Jakie niebezpieczeństwa kryją się w naszym domu, kiedy dziecko zaczyna raczkować?

► Dziecko może włożyć do ust luźne lub łatwo zdejmo-walne części zabawek, ale także orzechy. Jeśli ciało
obce dostanie się do tchawicy, grozi mu niebezpie­czeństwo uduszenia.

> Talk, który dziecko nasypie sobie na twarz i będzie go wdychać, może być przyczyną ciężkiego zapalenia pluc. Czasami trzeba go wymywać z płuc w znieczu­leniu ogólnym.

> Zabezpiecz okna odpowiednimi klamerkami lub spe­cjalnymi uchwytami, schody specjalnymi drzwiczkami, aby dziecko z nich nie spadło. Drzwi i szuflady (lo­dówka, regały itd.) zabezpiecz ryglami lub haczykami, aby dziecko nie mogło niczego wyciągnąć ani wspiąć się po nich do góry.

> Drzwi balkonowe powinny być zawsze zamknięte lub zabezpieczone odpowiednio wysokimi szczebel­kami.

> Wszystkie gniazdka elektryczne zabezpiecz nakładka­mi. Sprawdź, czy kable elektryczne nie są uszkodzo­ne, w miarę możliwości umieść je w miejscach nie­dostępnych dla dziecka. Ciągnąc za kabel dziecko mogłoby zdjąć urządzenie elektryczne z szafy czy re­gału i samo doznać uszczerbku. Najlepiej wyjmij z gniazdek wszystkie wtyczki urządzeń, z których w da­nej chwili nie korzystasz. Wbudowany przez elektryka wyłącznik ochronny wyłącza prąd, kiedy ktoś dotyka nie zabezpieczonego przewodu.

> Chodziki łatwo się przewracają, a upadek może do­prowadzić do poważnych obrażeń. Dla rozwoju mo-torycznego tak zwany „chodzik" jest nawet wręcz szkodliwy.

> Z chwilą zajścia w ciążę powinno się zrezygnować z palenia papierosów. W otoczeniu dziecka w ogóle nie wolno palić także w oddalonym pokoju w tym samym mieszkaniu (cząsteczki dymu unoszą się w całym mieszkaniu).

> Dziecko powinno być chronione przed przegrzaniem. Zaleca się ubieranie dziecka w bawełniane ubranka oraz rezygnację z czapeczek podczas snu. Odpowiednia temperatura pokoju to 16-18°C. Chłodne rączki są do zaakceptowania, natomiast kark dziecka powinien być ciepły.

> Niemowlęta w pierwszym roku życia powinny sypiać na plecach. Na brzuchu mogą leżeć tylko podczas czuwania i pod nadzorem.

> Trzeba unikać pozycji na boku jako niestabilnej.

> Niemowlęta należy kłaść do łóżka w śpiworku, bez dodatkowej kołderki i bez poduszki, aby głowa nie była niczym przykryta.

> Kołyska czy głęboki wózek nie powinny być zbyt ciasne.

> Materac nie powinien być zbyt miękki, zrezygnuj ze skóry.

> Niemowlę powinno sypiać w tym samym pokoju co rodzice, ale nie w tym samym łóżku.

> Trzeba zwracać uwagę, aby dziecko nie miało możliwości wypadnięcia z łóżeczka.

> W razie dziwnego zachowania dziecka trzeba się udać do pediatry.




Zapobieganie nagłej śmierci łóżeczkowej

Informacja i porady dla rodziców mają na celu zapobieżenie przypadkom śmierci niemowląt. Zalecenia brzmią następująco:   Niemowlę powinno być karmione piersią tak długo, jak jest to możliwe. Kratka przy kuchence zapobieże uchwyceniu przez dziecko garnków lub patelni z gorącymi potrawami i poparzeniu. Kiedy używasz piekarnika, dziecko nie powinno pozostawać samo w kuchni.  Niebezpieczny może być także kosz na śmieci. Jego zawartość może zaszkodzić dziecku, poczynając od ostrych przedmiotów po zepsute produkty. Przechowuj kosz na śmieci w miejscu niedostępnym dla dziecka.

> Wyrzucaj plastikowe torebki; jeśli dziecko włoży to­rebkę na głowę, może się udusić.

> Dywany i chodniki podklej podkładką antypoślizgową, aby dziecko się nie pośliznęło.

> Uwaga na skafandry i kurtki, które mają sznureczki przy szyi lub przy kapturze. Koniec sznurka może się w coś zaplątać i doprowadzić do uduszenia dziecka. To samo dotyczy szalików owiniętych wokół szyi.

> Przymocuj do stołu wysokie krzesełko dla dziecka, aby się nie przewróciło, gdy dziecko odsuwa się od stołu stopkami. Nigdy nie pozostawiaj dziecka w wysokim krzesełku bez nadzoru.

> Staw ogrodowy, oczko wodne czy basen musisz za­bezpieczyć płotkiem, przykrywą lub stabilną i sztywną siatką. Dziecko może się utopić nawet przy głęboko­ści 5 cm (jeśli upadnie buzią do wody). Z tego same­go powodu dziecko nie powinno przebywać w wan­nie ani chwili bez opieki.



Pomyśl także o roślinach pokojowych i doniczkach wy­pełnionych ziemią lub granulatem. Ziemię z dodatkami nawozów powinnaś usunąć z domu. Małe kamyczki z gra­nulatu są niebezpieczne, kiedy dostaną się do tchawicy dziecka. Trujące rośliny pokojowe i ogrodowe (gwiazda betle­jemska, diffenbachia, ciemiernik, oleander i rośliny z błysz­czącymi jagodami takie jak cis itd.) najlepiej podaruj od razu bezdzietnym znajomym czy krewnym. Trujące kwia­ty i liście mogą u dzieci spowodować poważne szkody zdrowotne, jeśli dziecko weźmie je do buzi.

Gdzie w domu kryją się „trucizny", które mogą być niebezpieczne dla naszego dziecka?

Rzeczywiście trujące substancje kryją się w środkach czysz­czących i dezynfekcyjnych, olejkach do lampek i spirytu­sie, w farbach, alkoholu, lekarstwach itd. Powinny znaj­dować się w starannie zamykanych miejscach, ponieważ twoje dziecko w pewnym wieku będzie chciało wszyst kiego spróbować. Z domu powinny całkiem zniknąć! szczególnie środki do udrażniania rur kanalizacyjny i wodociągowych. Tylko jeden łyk bezpowrotnie zniszczy przełyk i twoje dziecko nigdy już nie powróciłoby do peł­nego zdrowia. Nie tak katastrofalnie, ale ciągle jeszcze wystarczająco trująca jest barwna nafta zapachowa z knotem. Jej aro­mat kusi, aby wypić mały łyczek, ale kiedy olejek dostanie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz