wtorek, 7 grudnia 2010

Uregulowania prawne w Polsce

Czy oprócz zasiłku macierzyńskiego są inne lub alternatywne zasiłki, o które możemy się zwrócić jako rodzina?

Możesz się starać się o jednorazowy zasiłek porodowy, wy­płacany przez urzędy gminne, jednak uzyskanie go jest uzależnione od wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny.
 W praktyce przysługuje wtedy, gdy ro­dzina pobiera zasiłek rodzinny. W niektórych miejscowo­ściach lokalne władze samorządowe zdecydowały się na wypłacenie wszystkim kobietom po urodzeniu dziecka tzw. „becikowego". Wysokość tego świadczenia władze lo­kalne ustalają samodzielnie.

Czy jeśli mam na to siłę i dobrze się czuję, to mogę pracować podczas urlopu macierzyńskiego?

W trakcie sześciu tygodni przed przewidywanym terminem porodu możesz pracować. Po porodzie musisz jednak zachować osiem tygodniu okresu ochronnego i nie wolno ci świadczyć pracy na rzecz własnego pracodawcy. W Polsce możesz pracować przed przewidywanym terminem poro­du. Po porodzie musisz zachować osiem tygodni okresu ochronnego - wtedy nie wolno ci pracować. Podczas po­zostałej części urlopu macierzyńskiego możesz pracować - reguluje to Kodeks Pracy.

Kiedy muszę zawiadomić pracodawcę  o chęci skorzystania z urlopu  wychowawczego?

Musisz zawiadomić pracodawcę najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego. Do tego urlo­pu ma prawo również ojciec dziecka. Nie musisz rozpoczy­nać go od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Ur­lop wychowawczy przysługuje do ukończenia przez dziecko 3 lat, a w przypadku wskazań lekarskich - 4 lat. Matka musi zawiadomić pracodawcę o chęci skorzy­stania z urlopu wychowawczego najpóźniej na sześć ty­godni (ojciec osiem tygodni) przed planowanym ter­minem, jeśli urlop ma się rozpocząć tuż po urlopie macierzyńskim. Jest to prawnie wiążące. Jeśli urlop wy­chowawczy ma być wzięty w późniejszym terminie, trze­ba zachować termin ośmiu tygodni.

Czy podczas urlopu wychowawczego jestem ubezpieczona?

Podczas urlopu wychowawczego masz ubezpieczenie zdrowotne. Okres urlopu wychowawczego jest także wli­czany do twojego stażu pracy.

Kiedy i gdzie mogę złożyć wniosek o zasiłek wychowawczy?

Zasiłek wychowawczy jest wypłacany przez urzędy samo­rządowe. Prawo do niego oraz jego wysokość regulują szczegółowe przepisy - jest to uzależnione od wysokości dochodu na członka rodziny. Odpowiednie dokumenty składa się w urzędach gminnych.

 Kto otrzymuje zasiłek na dziecko?

Zasiłek na dziecko, czyli zasiłek rodzinny jest także wy­płacany przez urzędy gminne. Prawo do jego otrzyma­nia regulują odrębne przepisy - zależy od wysokości do­chodu na członka rodziny.

 Jakie dokumenty trzeba dołączyć  do wniosku?

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z Urzędu Skar­bowego o dochodach za poprzedni rok.

Jakie uregulowania prawne dotyczą Um dzieci karmionych piersią i opieki nad chorymi dziećmi?

Jako matka karmiąca masz prawo do dwóch przerw na karmienie po pół godziny lub jednej godzinnej w ciągu dnia, jeśli pracujesz na pełnym etacie. Stosowne za­świadczenie do zakładu pracy wystawia pediatra lub le­karz rodzinny, opiekujący się dzieckiem. Jeśli zachoruje dziecko do ukończenia 14 roku życia, a ty lub ojciec dziec­ka musicie się nim opiekować, przysługuje płatny (80% podstawy świadczenia) zasiłek opiekuńczy do 60 dni rocz­nie (łącznie, niezależnie od ilości dzieci). Odpowiednie za­świadczenie - druk ZUS ZLA wystawia lekarz, który ba­dał dziecko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz