wtorek, 7 grudnia 2010

Takie skomplikowane jak to możliwe

Jaki środek transportu jest szczególnie polecany na podróż z dzieckiem?

Jeśli udajesz się na wakacje do domku letniskowego, naj­odpowiedniejszym środkiem transportu będzie prawdo­podobnie twój samochód.
Możesz do niego zapakować najwięcej rzeczy i przedmiotów, do których dziecko zdą­żyło się przyzwyczaić. Jednak jeśli dziecko siedzi niemal prosto w foteliku, długa jazda samochodem jest znacz­nym obciążeniem dla małego kręgosłupa - musisz więc robić częste przerwy. Nie pokonuj dziennie więcej niż 500 km. Warto wyjechać we wczesnych godzinach ran­nych (lub wręcz w nocy). Dzięki temu unikniesz dużego upału, a dziecko prawdopodobnie znowu szybko zaśnie. Unikaj początku i końca wakacji i weekendów. Korek ko­munikacyjny, do tego w okropnym upale, może spowo­dować, że wszystkim puszczą nerwy. Jeśli jednak już utknęliście w korku, miej w pogotowiu wystarczającą ilość płynów, takich jak woda czy niesłodzona herbata. Mały organizm może się szybko odwodnić w gorącym samochodzie. Jeśli masz w samochodzie klimatyzację, zwracaj uwagę, aby temperatura nie była zbyt niska i przykryj dziecko kocykiem. Gdy podróżujesz z małym bagażem, aby odwiedzić krewnych czy przyjaciół, wygodniejsza dla całej rodziny może się okazać podróż pociągiem (dziecko i tak podró­żuje bezpłatnie). Bagaż możesz nadać już przed podróżą, po drodze nie grożą ci korki, dziecko ma miejsce do racz­kowania, możesz z nim pospacerować, a w wagonie re­stauracyjnym podgrzać butelkę z jedzeniem. Jednak prze­siadanie się z niemowlęciem, bagażem i wózkiem może być męczące, tak samo jak poszukiwanie miejsca na wó­zek dziecięcy. Przedziały wielofunkcyjne, które mogą być rezerwowane wyłącznie przez rodziny, oferują wystarcza­jąco dużo miejsca na wózek i stolik do przewijania.

Jesteśmy miłośnikami wspinaczek górskich. Czy są przeciwwskazania, aby na łatwe wycieczki zabierać dziecko w nosidełku?

Bodźcowy klimat wysokogórski nie jest dla małych dzieci tak odpowiedni jak łagodny klimat gór średnich. W zasa­dzie należy odradzić wspinaczki wysokogórskie, ponieważ wejścia i zejścia mogą się stać nieoczekiwanie niebez­pieczne. Natomiast bezpieczne wędrówki w łagodnym kli­macie mają walory odpoczynku dla całej rodziny. Jeśli chcesz sprawić sobie na urlop wędrowny nowe nosideł­ko na plecy, kup je odpowiednio wcześnie, abyś mogła wypróbować je przed wakacjami - czy jest odpowiednie dla ciebie i twojego dziecka. Powinnaś wcześniej, a nie na miejscu stwierdzić, że ciężar jest zbyt duży, zbyt nieprak­tyczny i niedopowiedni dla twojego dziecka.

Jeszcze dziś robi mi się niedobrze, gdy spędzam zbyt dużo czasu w samochodzie. Czy moje dziecko może cierpieć na te same dolegliwości?

Są dzieci, które mają większe skłonności do choroby lo-komocyjnej niż inne. Przyczyną jest mechanizm równo­wagi w uchu wewnętrznym, który reaguje na kołyszące ruchy samochodu. Jednak jedną z przyczyn nudności mo­że być także nerwowość (w miarę możliwości unikaj więc zbyt dużego zamieszania przed i podczas podróży). Nie­mowlęta są raczej mniej wrażliwe na nudności, natomiast często na nie cierpią młodsze dzieci. Zapytaj swego pe­diatrę, od jakiego wieku możesz zapobiegać chorobie lo-komocyjnej. Podczas podróży zabawiaj dziecko i zatrzymuj Sle* gdy tylko zauważysz, że dziecko staje się blade i bar­dzo spokojne. Przy znanych skłonnościach do choroby lo-komocyjnej możesz spróbować podać Cocculus C30 (dawka pojedyncza przed rozpoczęciem podróży 3 gra­nulki i w razie nudności ponownie 3 granulki).

Przyjaciele, którzy często podróżują, ostrzegają nas przed biegunką, która regularnie trapi ich dzieci podczas wakacji. Jak możemy ustrzec przed nią nasze dziecko?

Biegunka nie zawsze jest skutkiem zjedzenia nieświeżych produktów. Biegunka, ale także lekka gorączka, jest cza­sem objawem nadmiernego wyczerpania, napięcia czy zlej tolerancji upału. Gdy tylko twoje dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji, zwykle objawy choroby ustępują sa­moistnie. Jeśli jeszcze karmisz dziecko wyłącznie piersią, zabu­rzenia spowodowane sposobem odżywiania są niemal niemożliwe. Może się tak zdarzyć w przypadku, gdy do przygotowania herbaty użyłaś zanieczyszczonej wody (co jednak można praktycznie wykluczyć w popularnych re­gionach wakacyjnych). Jeśli dziecko jada już z całą rodziną przy stole, za gra­nicą musisz przestrzegać kilku reguł odżywiania. Unikaj niedostatecznie wysmażonego mięsa, wody z kranu i owo­ców, których się nie obiera ze skórki, lodu w napojach oraz produktów spożywczych sprzedawanych na ulicy. Zapytaj swego pediatrę o leki przeciwko biegunce. Warto mieć ze sobą roztwór elektrolitów dla niemow­ląt. Jeśli dziecko ma biegunkę, zatroszcz się o wystar­czającą ilość płynów, podawaj mu roztwór elektrolitów lub w razie konieczności także herbatę (z cukrem gro­nowym i szczyptą soli) i udaj się do najbliższego pe­diatry. Chodzi raczej o to, czy to ty chcesz dokądś pojechać. Two­jemu dziecku jest (prawdopodobnie) wszystko jedno, gdzie jest wraz z tobą - po prostu musisz być przy nim. Jednak dalsze podróże samochodem lub samolotem war­to przesunąć na okres, kiedy dziecko będzie miało około czterech miesięcy. Wtedy będzie już nieco przyzwyczajo­ne do świata i może odbierać nowe wrażenia bez niepo­trzebnego stresu.

Dobre samopoczucie naszego dziecka uzależnione jest od spokojnego rytmu dnia. Czy podczas podróży i po zmianie miejsca pobytu nie będzie zbytnio zestresowane?

Już podczas krótszych podróży mogłaś sprawdzić, jak two­je dziecko reaguje na podróże. Musi mieć po prostu w swoim otoczeniu dużo znajomych elementów. Dla nie­spokojnych dzieci podczas podróży ważne są pozytywka, śpiworek, posiłek o zwykłej porze itd. Warto się zastano­wić, czy podróżować samochodem, który jest dla dziecka znajomym otoczeniem i do którego możesz zapakować więcej potrzebnych dziecku przedmiotów. Możesz wtedy zabrać także podróżne łóżeczko.Powinnaś odpowiednio przystroić krzesełko samo­chodowe i jego otoczenie. Obrazki na oknie, pozytywka na tylnym oparciu przedniego siedzenia, zabawki i ksią­żeczki z obrazkami w torbie z różnymi przegródkami, umo­cowane na przednim siedzeniu, nie dopuszczą do poja­wienia się nudy. Jeśli jeszcze do tego będziesz siedzieć obok dziecka z tyłu i osłodzisz mu podróż wierszykami i za­bawami typu „sroczka kaszkę warzyła...", dziecko nie bę­dzie miało czasu na marudzenie. Staranne planowanie pozwala uniknąć kłopotów. Wybierając się na wakacje samochodem, warto poczynić przygotowania, które przy częstych i dłuższych podróżach staną się rutyną: > Podróżuj nocą lub tuż przed zwykłą porą snu są najbardziej zadowolone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz