wtorek, 7 grudnia 2010

Pierwsze dni w domu

Już jesteśmy w domu - kto mi pomoże przezwyciężyć poczucie niepewności?

Przyjazd do domu i pierwsze dni i tygodnie życia dziecka we własnych czterech ścianach są zawsze związane z uczuciem niepewności i pewnej bezradności.
Wizyty po­łożnej dają rodzicom poczucie, że nie są pozostawieni sa­mi sobie ze swoimi problemami i w każdej sytuacji maj? partnera do rozmowy. Położna odpowie na pytania doty­czące przewijania, kąpieli i karmienia piersią, zajmie sii przebiegającym w różny sposób okresem połogu, za­troszczy się o matkę (zwijanie się macicy, gojenie krocza itd.). Może także udzielić rad w przypadku problemów z partnerem. Z tego względu warto odpowiednio wcześnie nawią­zać kontakt z położną, aby „zaklepać" termin i skoordy­nować jej możliwości wizyt w waszym domu.

Jak mogę znaleźć położną, która będzie odwiedzać mnie w domu?

Adresy praktykujących położnych znajdziesz w swoje przychodni, powinien ci w tym pomóc twój lekarz rodzinny. Listy położnych mogą być także dostępne w szpitalach gabinetach pediatrów lub w poradniach rodzinnych ośrodkach opieki nad matką, na kursach przygotowują cych do porodu itd.

Czy każdej rodzinie przysługuje pomoc położnej?

Kobiecie w połogu przysługuje w pierwszych sześciu ty­godniach w domu przynajmniej jedna wizyta położnej, w razie potrzeby (połóg z powikłaniami, poród ambula­toryjny) liczba wizyt może zostać zwiększona do kilku. Później matka może porozumieć się telefonicznie z leka­rzem lub położną.

Jak wygląda pierwsza wizyta położnej?

Po szczegółowej rozmowie położna zapyta cię przede wszystkim o przebieg porodu, grupę krwi, długość dziec­ka, jego wagę i obwód główki dziecka. Na podstawie tak zwanego kwestionariusza położna wpisze wszystkie da­ne dziecka i matki. Położna oceni, jaka jest wielkość ma­cicy, sprawdzi piersi pod kątem ewentualnych stward­nień i stanów zapalnych brodawek sutkowych, aby zapobiec bolesnym stanom zapalnym piersi, ogląda dziecko, sprawdza kolor i zapach niemowlęcej „kupki", Pyta o ewentualnie przyjmowane lekarstwa i dowiaduje się o stan ogólny matki. Jeśli dziecko jest karmione piersią, to odżywianie ma dla matki ogromne znaczenie. Z tego względu położna py­ta, czy dziecko jest karmione piersią, czy z butelki, i jeśli tak, to jaki rodzaj jedzenia przyjmuje. Dziecko przysta­wiane jest do piersi w obecności położnej, dzięki czemu może ona od razu udzielić praktycznych wskazówek na temat karmienia. Położna sprawdza, czy dziecko wystar­czająco szeroko otwiera usta, czy brodawka sutkowa mie­ści się w ustach i czy potrzebny jest trening ssania. W ra­zie potrzeby położna pomaga matce podczas kąpieli raz -dwa razy, do chwili, kiedy zostaną przezwyciężone wszystkie problemy z tym związane.

 Jak znaleźć odpowiedniego pediatrę?

Matki, które mają już starsze dzieci, mogą być pytane o pe­diatrów już na kursie przygotowującym do porodu. Bar­dzo ważne jest osobiste wrażenie podczas oceniania le­karza. Jako kryteria mogą służyć: kompetencja, sposób obchodzenia się z dziećmi, wiedza na temat środków ho­meopatycznych i leczenia domowego, praktyka w lecze­niu itd. Rodzice mogą otrzymać ważne informacje na temat zamieszkałych w pobliżu pediatrów za pośrednictwem po­łożnej, Internetu oraz od swojego lekarza domowego. W Polsce lekarz domowy, czyli lekarz rodzinny opiekuje się zazwyczaj również dziećmi od urodzenia.

Kiedy należy się zgłosić do pediatry po H raz pierwszy?

Jeśli poród przebiegał prawidłowo, pierwsza wizyta u le­karza pediatry na badania kontrolne przewidziana jest w pierwszym miesiącu życia. Każdy noworodek jest ba­dany przez pediatrę podczas pobytu w szpitalu. Kiedy dziecko ma 4-6 tygodni, należy się udać do wybranego pediatry na kolejne, trzecie badanie. Podczas pierwszych dni w domu powinnaś pomyśleć o umówieniu terminu wizyty, o której z pewnością przypomni ci jeszcze twoja położna. Warto umówić się odpowiednio wcześnie, że­by pediatra mógł zarezerwować sobie co najmniej pól godziny na zbadanie twojego dziecka. W przypadku na­głych problemów lekarz powinien przyjść do dziecka na­tychmiast.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz