wtorek, 7 grudnia 2010

Apteczka domowa

Jak to się dzieje, że dzieci chorują zwykle w piątki po południu lub podczas weekendu. Chciałabym temu zapobiec - jakie leki powinnam mieć w domu?

Jest kilka specyfików, które powinnaś mieć w domu na wszeW wypadek. Te leki nie zastępują oczywiście wizyty u pediatry.
Powinnaś pójść z dzieckiem do lekarza najpózniej wtedy, gdy środki domowe nie przyniosą popra­wy; im dziecko młodsze, tym szybciej.

Leki do domowej apteczki

> Krople do nosa dla niemowląt z soli kuchennej lut morskiej (w razie kataru można je także samemu przygotować). Tak samo nadaje się do tego celu pokarm matki.

> Czopki lub syrop z paracetamolem dla niemowląt (jeśli przy wysokiej gorączce dziecko jest

w kiepskiej kondycji)

> Roztwór elektrolitów dla niemowląt (przy silnej biegunce lub / i wymiotach).

> Krople do nosa dla niemowląt likwidujące obrzęk (jeśli dziecko ma tak silny katar, że nie może jeść

i spać).

> Środek do dezynfekcji skóry, który nie piecze.

> Żel ochładzający przeciwobrzękowy (w razie ukąszenia przez owady).

> Syrop przeciwkaszlowy rozpuszczający wydzielinę (chemiczny lub roślinny), żeby ułatwić odkrztuszanie.

> Kolorowe plastry dla dzieci (ponieważ od pewnego wieku oprócz przytulania czy dmuchania na siniaki, kolorowe plastry czyniącuda).


W przypadku lżejszych chorób chciałabym stosować - przynajmniej na początku - leki homeopatyczne. Czy mogę prosić o kilka rad?

Warto mieć w domu kilka leków homeopatycznych. Najważniejsze to Aconitum, Belladonna, Arnica, Cha-momilla oraz Pulsatilla (dla dzieci, które mają skłonno­ści do zapalenia ucha środkowego). Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, ale należy pamiętać, że dla różnych dzieci mają zastosowanie różne leki. W przypadku bar­dziej kompleksowych problemów trzeba się udać do pe­diatry o specjalności homeopatycznej, który podczas

Apteczka homeopatyczna

> Aconitum C30 (tojad mocny)

Lek początkowy przy pierwszych objawach infekcji albo pseudokrupu:

3 razy w odstępie co 2 godziny po 3 granulki; nagły, gwałtowny początek choroby, nagła gorączka, suchość, dreszcze, niepokój, strach, zdenerwowanie, skutek zimnego wiatru, burzy lub przeciągu.

> Amica C30 (arnika górska) Przy urazach wszelkiego rodzaju:

 pojedyncza dawka po 3 granulki; rany cięte, ukąszenia owadów, obrzęki, uderzenia, oparzenia, skręcenia i zwichnięcia, złamania kości, także wstrząśnienie mózgu, operacje, krwawienia z nosa po urazach.

> Belladonna C6 (pokrzyk wilcza jagoda)

Przy infekcjach, wysokiej gorączce, lek do podawania po Aconitum: 3 razy dziennie po 3 granulki (początek po upływie 1 godz. po ostatnim podaniu Aconitum); rozgrzana buzia.wysoka gorączka z zaczerwienioną głową i zimnymi dłońmi/stopami, fantazjowanie Podczas snu, pulsujący ból.

> Cantharis C30 (mucha hiszpańska) Przy nagłym oparzeniu

co 10 minut 3 granulki, aż nastąpi poprawa. Przy silnym oparzeniu słonecznym: jednorazowa dawka 3 granulki, powtórzona w razie konieczności co 12 godzin przez 2-3 dni, aż do wystąpienia poprawy.





rozmowy i po badaniu dobierze lek właściwy dla two­jego dziecka. Ten lek nazywany jest wtedy lekiem kon­stytucyjnym. Oczywiście jeśli po leczeniu homeopatycz­nym nie doszło do poprawy, powinnaś się udać do pediatry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz